Teorie webu #1: Než začnete

teorie1

  • Rozebrání problematiky
  • Co by jste měli vědět před založením
  • Příště si povíme

V prvních dvou dílech bych se chtěl věnovat tomu nejdůležitějšímu vůbec. Strašně málo lidí si totiž uvědomuje, jak moc je důležité si před založením webu vše promyslet. Setkal jsem se s mnoha lidmi, kteří dostali nápad na založení webu (je jedno jestli to je projekt, aplikace, služba, blog nebo e-shop) a téměř okamžitě web založili. Nepromysleli pořádně téměř nic, dokonce ani název webu nebo doménu. Na první pohled se zdá, že promyšlený název nebo jméno domény je taková banalita, ale opak je pravdou (hlavně u doménového jména). Proto vám popíšu tři modelové situace, do kterých byste se mohli dostat v momentě, kdy máte nápad na web.

Jsme tedy úplně na začátku, kdy máte nápad na určitý web/webový projekt (může jít o osobní blog až po e-shop či aplikaci). Obvykle to bývá tak, že člověk vidí svůj nápad jako super dokonalý a hned vidí úspěch, bohužel tohle je častá chyba, která většinou vede k pravému opaku. Člověk je totiž natolik zaujatý, že neuvědomí třeba to, že někdo už mohl vytvořit stejnou či podobnou věc. První věc, kterou by měl každý udělat je otevřít Google.com a prohledat internet (hlavně ten český, protože pokud existuje něco podobného v zahraničí, tak to většinou nevadí). Měl by hledat podobné projekty a taky ověřit, zda už neexistuje něco stejného či podobného. (Pokud máte vymyšlený název webu, tak ho teď nemusíte ověřovat. O názvu webu a doméně si povíme něco v dalším díle.) Právě po prohledání internetu se můžete dostat do těch tří modelových situacích (ono jich je asi více, ale já to rozdělil na tyto tři).

1) Žádný podobný projekt neexistuje
Tohle je pravděpodobně nejlepší situace, protože v momentě, kdy není konkurence, si může ze začátku dovolit určité věci. Například horší vzhled webu (tohle ne vždy platí a budu to rozebírat v budoucnu), doménu třetího řádu (rozebereme v dalším díle) nebo nepravidelnou aktivitu. Tyhle věci si sice do určité meze dovolit můžete, ale pamatujte, že je lepší si je nedovolat dlouhodobě! Proč? No mohlo by se vám stát, že toho někdo zneužije a vybuduje svou verzi vašeho webu, která nebude mít tyto nedostatky. To by mohlo být pro váš web smrtelné, ale samozřejmě existují způsoby, kterýma jsi lze udržet základnu fanoušků/návštěvníku (i toto téma budu rozebírat v budoucnu). Než uzavřu tuto situaci, tak bych rád vysvětlil, proč jsem na začátku psal slovo “pravděpodobně”. Mohlo by se vám totiž stát to, že o web nebude zájem, protože existuje malá uživatelské základna, která má o danou věc zájem. V tomhle případě máte tedy velkou pravděpodobnost úspěchu, ale nesmíte usnout na vavřínech.

2) Podobný web existuje, ale má nedostatky
Našli jste podobný web nebo weby, ale vlastně se vám žádný nelíbí. Vadí vám na něm třeba vzhled, aktivita, přístup administrátorů a uživatelé si stěžují v komentářích? Nebo dokonce máte nápad na něco, co oni nemají a vás by to postavilo do výhody? V tenhle moment jste téměř ve výborné pozici, protože víte, že o daný druh webu/tématu je zájem a taky se můžete trochu poučit z chyb. Na druhou stranu vás čeká daleko více práce. Na rozdíl od první situace, kdy můžete vylepšovat web za běhu podle feedbacku, tak tady musíte už přijít s něčím, co je konkurenceschopný. Pokud chcete překonat vaši konkurenci, tak si pamatujte, že nemusíte být nutně lepší ve vzhledu webu. Vzhled webu může být na podobné úrovní, protože daleko důležitější je v tenhle moment obsah a aktivita na webu a sociálních sítích. Usilovnou prací tedy můžete překonat konkurenci.

3) Existuje podobný/stejný web, který je dokonalý
Začal bych tím, že bych upřesnil, co má vlastně být pro vás dokonalé. Jednoduše řečeno jde o weby, které mají velkou redakci, dokonale propracovaný web, skvělý vzhled, obrovskou základnu fanoušků/návštěvníků (pohybuje se v tisících a víc), finanční zajištění, spousty partnerů a sponzorů. Pokud ten web splňuje byť jen jednu z věcí, které jsem vypsal, tak je neskutečně těžké vytvořit konkurenční web. Šance na úspěch v tomhle případě je velmi malá, ale ne nemožná. V tomhle případě hodně záleží na tom, čím se web zabývá a jaké má zakladatel prostředky. Popravdě ani pořádně nevím, jak u toho modelu poradit, ale jednu situaci jsem zažil z pohledu návštěvníka. Před pár lety vznikal jeden server, který přináší novinka ze světa smartphonů, který dokázal celkem jednoduše přebrat návštěvníky již zavedeným webům. Zakladatelé byli totiž studenti oboru IT. Společně se jim podařilo vytvořit redakci, která rozuměla smartphonům lépe a tak postupně z nuly vybudovali kvalitní web, který je možná lepší než jejich konkurence, když začínali. U toho modelu je víc než důležité si vše promyslet a rozplánovat. Závěrem bych řekl, že zde jde o štěstí, přesvědčení a hlavně o kvalitní tým lidí, kteří za webem stojí!

Teď jsme v situaci, kdy máme prohledaný internet a víme, zda už existuje konkurenční web, popřípadě jak moc je konkurence velká. Teď je ta pravá chvíle začít plánovat podrobněji, protože na základě toho, co jste zjistili při prohledání internetu můžete upravit svoji myšlenku. Do podrobnějšího plánování už patří název webu, doménové jméno, přesné zaměření webu a cílová skupina návštěvníků. Ale o tom si povíme už příště.

Mohlo by se vám líbit