Teorie webu #3: Zkoušíme tvořit

teorie3

  • Webová stránka
  • Webhosting
  • Zkoušet a učit

Po trochu delší době vás zdravím u mého seriálu Teorie webu, kde se vám snažím usnadnit založení vašeho webu po teoretické a organizační stránce. V minulém díle jsem slíbil, že se dnes podíváme na redakční systémy, ale popravdě jsem od minulého dílu změnil názor a na redakční systémy se detailně podíváme až příště. V dnešním díle vám velmi jednoduše vysvětlím rozdíl mezi obyčejnou webovou stránkou napsanou v HTML a stránkou, která používá redakční systém. Závěrem si řekneme o posledním kroku, který je důležitý před založením webu.

Nejdříve bych rád doplnil minulý díl o toto video, kde jsou uvedeny další důvody, proč si koupit vlastní doménu a skutečnost, že se s nákupem nemá otálet. Web třeba ještě nemáte, ale někoho by mohl napadnout koupit stejnou doménu a tím byste o ní přišli a vlastně byste byli tak trochu na začátku.

Webová stránka

Než budeme moc pokračovat, tak bych rád řekl něco k tématu “Co to vlastně je webová stránka?”. Úplně jednoduše řečeno se jedná o soubor, který je uložen na webovém serveru, což je počítač, který je veřejně přístupný na Internetu. Webové stránky jsou napsány v jazyce HTML, což je hlavní/základní jazyk ve kterém se webové stránky píší. Nadále se využívají jazyky jako je CSS, PHP nebo Java script.

Když zakládáte webovou stránku, tak máte dvě možnosti (nebo aspoň já to tak pro zjednodušení dělím). Ta první je, že celá webová stránka bude napsaná čistě v HTML a CSS a k tomu lze využít třeba nějaký Java script. V kódu stránky je také napsaný veškerý obsah (informace, kontakty, atd…). Jakmile chcete něco změnit, tak vždy musíte editovat daný kód v daném souboru, což je pro někoho, kdo se příliš nevyzná asi docela otrava. Navíc tato forma je ve vašem případě podle mě vhodná jen pro webové prezentace.

Ta druhá možnost se vám asi bude líbit víc, protože jde o použití CMS (systém pro správu obsahu) neboli redakčního systému. Je to vlastně webová aplikace napsaná v PHP, která využívá databázi, kam se ukládá všechen textový obsah webu, všechna nastavení, atd… Celé to je vlastně o tom, že máte administraci svého webu, kde si můžete nastavit všechno na co si vzpomenete a obsah webu píšete v textovém editoru, který se podobá Wordu, takže do kódu stránky nemusíte vůbec zasahovat, protože redakční systém udělá vše za vás. Velkou výhodou každého redakčního systému je komunita uživatelů, které vytvářejí šablony (předpřipravený vzhled webu) a rozšíření, které mohou vašemu webu dodat zajímavé funkce.

Webhosting

Jedná se o vyhrazený prostor na webovém serveru, kde budou uložené vaše stránky. Myslím si, že se dnes vyplatí koupit si vlastní webhosting (kvalitní webhosting se dá pořídit cca od 30, – Kč s DPH na měsíc), protože free webhostingy bývají omezené a brzo by jste web přesouvali na placený webhosting (více důvodů proč nepoužívat free webhosting jsem uvedl v předposledním odstavci minulého dílu). Pokud máte jednoduchou stránku v HTML, tak je tento přesun jednoduchý, ale pokud chcete přesouvat web s novinkami, registrovanými uživateli, fórem, soukromými zprávami a dalším obsahem, je tato operace velmi složitá. Za svůj život jsem přesouval dva takto velké weby dvakrát a popravdě doufám, že už to nikdy dělat nebudu 😀 .

Teď jsem nastínil, co to webhosting je a proč je dobré mít vlastní, ale více si k výběru webhostingu řekneme až v dílu, který se bude věnovat výběru poskytovatele.

Zkoušet a učit

Od začátku seriálu jsme si stále neřekli ještě jednu důležitou věc. Myslím si, že když teď znáte základní pojmy, tak je nejvyšší čas, abychom si ji řekli. Předtím, než se skutečně pustíte do tvorby vašeho webu, tak byste si měli vše vyzkoušet. Zjistíte tím, který redakční sytém vám vyhovuje nebo jestli vám nestačí jen čistá stránka napsaná v HTML. Taky si tím ověříte všechny znalosti potřebné ke správě webu a budete mít šanci se doučit to co nevíte. Pro tohle zkoušení vám stačí nějaký free webhosting s free doménou třetího řádu, ale pokud již máte zakoupený webhosting s doménou druhého řádu, tak to můžete klidně zkoušet na něm. V podstatě je jedno, kde si to vyzkoušíte, protože zkušenosti, které se naučíte při tvorbě webu nanečisto, vám v budoucnu mohou ušetři hodně času 😉

Závěr

Z dnešního dílu byste si měli odnést hlavně teoretické znalosti o tvorbě webové stránky, které se vám budou hodit v dalším dílu, kde si rozeberme nejpopulárnější redakční systémy. Do té doby si založte na free webhostingu pokusný web a vyzkoušejte si vše co vás napadne 😉

 

 

Mohlo by se vám líbit