Stáž v Google: tipy a informace

Stáž v Google – pro některé sen, pro odvážné na dosah ruky. Pokud se nebojíte chytit příležitost za pačesy, mám pro vás hned 2 dobré zprávy.

 1. Nečekají od vás zázraky
 2. Rádi vás zázraky naučí dělat

Co se v článku dozvíte:

 • Kde stáže/pozice najít, jak se přihlásit
 • Co vás čeká během výběrového řízení + užitečné tipy
 • Jak stáž probíhá
 • Co po skončení stáže
 • FAQ

K napsání článku mě vedly 2 věci. Zahlédnutí informací o stáži přímo v Praze, na kterou je možné se hlásit do 1. prosince 2016, a přednáška od kluků z FELu – Jirky Čermáka, Vojty Létala a Vojty Uhlíře – kteří mluvili o svých zkušenostech ze stáží.

Kde stáže hledat a jak se na ně přihlásit

Všechny informace o pracovních pozicích a stážích v Google najdete zde: https://www.google.com/about/careers/. Na první pohled to může vypadat nepřehledně, ale po chvíli zjistíte, že vždy najdete veškeré důležité informace.

Na stránkách Google je také vždy uvedeno, o jaký typ stáže se jedná. Nejde tedy čistě jen o technické a programátorské stáže, ale najdeme zde i marketing či jiný výběr z business témat. Navíc díky získaným informacím o uchazeči se stáž přizpůsobí na míru – podle vašich schopností a zkušeností.

Jedním z lákadel může být stáž přímo v pražském Google. Sám bych ale všem doporučil zkusit nějakou zahraniční. (Vše v angličtině bude i v Praze, vždy poznáte lidi ze zahraničí a v obou případech dostanete finanční pomoc – více níže.)

A jak se přihlásit? Stačí kliknout na tlačítko „apply“ a vyplnit příslušný formulář. Ten požaduje:

 • Resume aneb životopis
 • Kontaktní údaje
 • Informace o vzdělání a pracovních zkušenostech
 • Cover letter aneb motivační dopis

Co vás čeká během výběrového řízení + tipy a rady

Pro některé právě tato neznámá část může být důvodem neodeslání přihlášky. Očekáváte neřešitelné úkoly, bojíte se nedostatku svých vědomostí i schopností a zároveň velké konkurence.

Nyní je ten nejvhodnější čas si přiznat, že ostatní uchazeči jsou taky jako vy. Taky ti, kteří místo učení zajdou na party a na zkoušky se učí večer předem. A praxe? Ta se hodí vždycky, ale první pohovor není o dokonalém vyřešení zadání, ale o způsobu přemýšlení a navrhnutí postupů či aplikování nápadů.

Proces vypadá následovně (v případě různých pozic se může mírně lišit):

 1. Zpracování vámi odeslané přihlášky Googlem + kontaktují vás ve slíbené době (občas mívají zpoždění, takže nezoufejte)
 2. Domluvení se na termínu prvního online pohovoru
 3. Absolvujete online pohovor, který je hlavně o řešení zadané úlohy
 4. Vyhodnocení výsledků
 5. V případě úspěchu se dostanete do tzv. poolu (jak to funguje je vysvětleno níže ve FAQ)
 6. Pokud se zaměstnavateli zalíbíte, na základě informací přiložených k vašemu „profilu“ v poolu vás kontaktuje + domluví se na předání background informací i termínech a průběhu vaší stáže
 7. Na základě domluvy začne stáž!

A nějaký ten užitečný tip? Buďte přirození, klidně přiznejte, že něco nevíte, hlavně se snažte být konstruktivní a otevření novým nápadům, řešením a poučení se.

Jak probíhá stáž?

Průběh stáže bude velmi individuální, takže zmíním jen jasná fakta, která jsem doposud nashromáždil.

 • Dostanete normálně výplatu
 • Získáte přístup do Google Cloud
 • Stanete se plnohodnotným článkem teamu
 • Budete vytížení na 100 %
 • Stáž vždy trvá 10 týdnů až 6 měsíců. Její délku můžete v průběhu měnit a při zájmu z obou stran ji proměnit ve stálou pracovní pozici.

Malá překvapení po skončení stáže

Málokdo ví, že po skončení stáže každý dostane formulář, kde kromě „klasických formulářových náležitostí“ najde i dotazy týkající se vašich budoucích plánů. To jak studijních, tak i pracovních. Takže pokud toužíte získat práci v Google a stáž se vám i zaměstnavateli líbila, tak si už vyplněním závěrečného formuláře můžete začít hřát své místo a v budoucnu se vyhnout několika kolům výběrového řízení na stálou pozici.

FAQ

Jak vždy píšu, neváhejte se v komentářích, na Facebooku, mailem či jakkoliv jinak ptát. Tentokrát však přidávám i několik častých dotazů, které by podle mě neměly v článku chybět.

Co je to zmiňovaný pool?

Do poolu se dostane každý, kdo projde prvním kolem výběrového řízení. V poolu „plave“ váš profil společně s interním hodnocením průběhu vašeho pohovoru a může vás kontaktovat kdokoliv z jakékoliv pobočky Google s relevantní pracovní nabídkou.
A vy se můžete hlásit na další pozice s tím, že vaše žádost se spáruje s profilem v poolu. Teď mě neberte za slovo, ale určitě vám to při příštím pokusu nesmírně pomůže.

Dostanu za odvedenou práci zaplaceno?

Ano, vždy budete za svou práci adekvátně finančně ohodnoceni.

Získám při stáži nějaké finanční příspěvky?

Samozřejmě. Je známo, že Google o své zaměstnance pečuje. Takže můžete počítat s příspěvky na ubytování a dalšími adekvátními příspěvky podle místa.

Jak je to s angličtinou?

Pro stáž/práci není potřeba dokládat žádný certifikát o znalostech AJ. Jinými slovy, protože vše je v AJ, musíte se při jejím použití cítit komfortně. To se projeví hned při prvním kole pohovorů. Zároveň si jazykovou znalost během práce zdokonalíte, ale to už je ohraná informace.

Poznámka: I stáž v Praze bude celá v AJ, včetně pohovorů.

Co je to Google Cloud?

V něm najdete veškerou dokumentaci k čemukoliv, na co si vzpomenete. A jako zaměstnanec/stážista v Google do Cloudu máte přístup. Můžete si tak sami rozšiřovat znalosti a povědomí, nebo informace využít pro plnění zadaných úkolů.

Mají v Google skluzavky?

Prostředí každé pobočky se snaží dát zaměstnanci vše, na co jen pomyslí. Google tím získá to, že budete vytížení na 100 % a při práci nebudete mít žádné dlouhé prodlevy (např. obědová pauza). Dalším příkladem může být tělocvična hned v budově (abyste neztráceli čas cestováním) či wi-fi v autobusech pro svoz zaměstnanců (abyste mohli pracovat). Chtějí od vás prostě maximum!

A mimochodem, o pražské pobočce se proslýchá, že má nejlepší a nejchutnější jídelnu v celé republice.

Mohlo by se vám líbit