Proč (ne)používat AdBlock

Reklamy, reklamy a znova reklamy! Dnes je internet plný reklam, protože kromě Donatů (dobrovolné poslání peněz) nebo Product Placementu je reklama nejčastější způsob, jak si vydělat peníze na internetu. Pro spousty webových stránek jsou reklamy hlavní zdroj příjmu. Existují weby, kde kromě toho, že je reklama téměř všude, tak na vás ještě reklama vyskakuje a zabraňuje vám v prohlížení stránky.

Důvod blokace reklam

Postupem času se začaly objevovat i klamavé reklamy, jejíchž účelem je instalovat do počítačů viry. Většinou se jedná o AdWary, které vám zobrazují ještě více reklam. V horším případě se vám do počítače může dostat přes reklamu SpyWare, který kompletně sleduje váš pohyb.

Z těchto dvou důvodů začaly vznikat programy, které se nazývají AdBlock a jejich hlavní funkcí je blokování reklamy na webových stránkách. Některé z nich mají i funkce, která vás chrání před sledováním, na základě kterého jsou vám zobrazovány reklamy.

AdBlock se hned po svém vydáním stal obrovským hitem a dnes ho používá spousta lidí, aby byli ušetřeni od otravných reklam a zároveň byli chráněni před infikováním počítače. Všem webům rapidně klesly příjmy z reklam, protože tvůrci AdBlocku ho uvolnili zdarma. Nicméně každý může dobrovolně přispět libovolnou částku na jeho vývoj.

Mám používat Adblock?

Nabízí se otázka, zda je používání AdBlocku správné. Odpověď zní ano i ne. Každý uživatel se musí na internetu chránit a kombinace antiviru a AdBlocku zajišťuje poměrně velký stupeň ochrany. Zároveň by si každý uživatel, který používá AdBlock, měl při čtení svého oblíbeného webu uvědomit jednu důležitou věc. Provoz webu není zadarmo a jeho autoři musí taky z něčeho žít. Proto existuje v nastavení AdBlocku položka, kde si uživatel může zvolit oblíbené weby, kde se reklamy zobrazovat budou.

Používání AdBlocku tedy rozhodně není morálně správná záležitost a každý by si měl uvědomit, kde AdBlock používat a kde ne.

PS: Já osobně používám AdBlock jen na podezřelých webech (většinou zahraničních), kde je spousta vyskakovacích oken, které nabádají, aby si uživatel stáhl nějaký program z internetu. Tyhle programy jsou většinou viry!