Jak na web: Struktura obsahu

Jaký bude na webu obsah, to má v hlavě každý zakladatel webu. Nyní je čas zhodnotit, jak by měla vypadat struktura webu – jak strukturovat obsah a ještě zařídit, aby se líbil vyhledávačům.

Struktura obsahu webu #11

Organizovat obsah na webu není nic složitého. Stačí si vše dopředu pořádně promyslet, nakreslit strukturu a pak se jí jen držet. To se však lehčeji řekne, než udělá. A zvlášť lidé s e-shopy, kteří přidávají nové produkty do předem navržených kategorií, mi dají za pravdu.

Jak vytvořit strukturu webu, to si ukážeme na námi tvořeném webu Klaravkoreji.cz:

Klaravkoreji
– Úvod
– Můj život
– Život v Koreji
– Škola
– O mně
– Kontakt

Můžete sami na webu vidět, vše je v horním menu, nic není složitě rozvětvené a hned na očích.

I Netholik to má podobně:

Netholik
– Stay tuned
– Střípky know-how
– O nás
– Náš tým
– Kontakt

Z výše napsaného vyplývají 3 jednoduché poučky:

  1. Ve vodorovném menu se omezte maximálně na 6 položek, menu vertikální snese o pár víc
  2. Zachovejte si nadhled a nepouštějte se do složitého větvení i kdyby vám přišlo sebevíc rozumné
  3. Sekce kontakt má své typické místo – oči uživatele ho hledají vždy vpravo či poslední. A před ním se standardně umisťuje “O nás/mně”

Abychom nezůstali jen u jednoduchých příkladů, mrkněme třeba na strukturu idnes.cz:

iDnes.cz
– Zprávy
Domácí
Zahraniční
Krimi
Kultura
Názroy
Rozstřel
Poslanecké náhrady
Speciály
Očima čtenářů
Počasí
– Kraje
Praha a střední Čechy
Brno

– Sport
Fotbal
Hokej
Biatlon
Lyže

– Kultura
Film a TV
Hudba
Divadlo

Kontakt, O iDnes.cz, nabídky práce a další už museli nechat do patičky. Je to samozřejmě obsahově obrovsky rozsáhlý web, ale vyplývá z toho následující:

  1. Nepouštět se do složitého větvení. Když už, tak použít tagy. Ani iDnes.cz nerozdělil například filmy podle žánru nebo zahraniční zprávy podle kontinentů.
  2. Ani tentokrát nezapomeňte na vyhledávače. Na iDnesu mohli klidně sporty rozdělit na “kolektivní” a “individuální”. Ale rozdělení na “fotbal”, “hokej”, “biatlon” dává mnohem větší SEO smysl.
  3. I patička je místo pro menu – naprosto ideální pro kontakt pro média, odkaz na nabídky práce, zopakování ikonek sociálních sítí, mapku místa…

A co dodat závěrem? Zachovejte řád i v obrázcích a nezapomeňte celý web pravidelně zálohovat.

Jak má vypadat URL adresa #12

Podob URL adres je neuvěřitelné množství. A upřímně, ani já je nemám úplně zmáknuté. Sice u těch složitějších většinou dokážu rozklíčovat, jaká část co znamená, proč tam je, jak jsou některé její části důležité pro statistiky a co se líbí vyhledávačům, ale pro nás, zakladatele osobního webu či webu pro firmu, stačí toto:

  1. Měly by obsahovat klíčová slova (jak říká Google ve svém návodu – je mnohem lepší používat tvar www.mujweb.cz/10-tipu-na-vylety než www.mujweb.cz/clanek210)
  2. URL adresu musí být trvalá. Jak z předchozí věty vyplývá, URL adresa se dá ručně měnit. To prosím nikdy nedělejte. A když už na to přijde, vždy starou adresu přesměrujte na novou, jinak vám vyhledávače utrhnou uši.
  3. Zachovejte URL adresu krátkou – s tím však u základních webů problém mít nebudete.

Více si s tím hlavu nelámejte. Redakční systému to zvládnou bez problému za vás. A když si web stavíte sami, tak určitě víte, co děláte a žádných vylomenin se nedopustíte. Taky nám můžete kdykoliv napsat (třeba do komentářů) a my už vám poradíme!


V sérii Jak na web již vyšlo:

Mohlo by se vám líbit