Teorie webu #2: Název webu a doména

teorie2

  • Název webu
  • Doména
  • Co by jste si měli odnést

V minulém díle jsme si řekli, že by každý měl před plánováním prohledat internet, aby podle toho mohl plánovat rozvoj webu. Dnes se podíváme na to, jak moc je důležitý název webu a doménové jméno.

Hned na začátku je důležité zdůraznit, že název webu a doménové jméno jsou dvě rozdílné věci. Zatímco název webu si nastavíte v redakčním systému a nebo ho napíšete do kódu, tak doménové jméno je adresa vašeho webu (např.: netholik.cz). Pokud přesně nevíte, co je doménové jméno nebo doména druhé řádu, tak doporučuji podívat se na toto video.

 

 

Název webu

Bude vás prezentovat téměř všude (vyhledávač, sociální sítě, atd.) a postupně se z něho může stát “značka”. Měl by být tedy být chytlavý, ale zároveň trochu reprezentativní. Dobré je, pokud trochu vystihuje konkrétní téma, kterým se web zabývá, ale nemusí to tak být. (Někdy je lepší, když to tak není. Podle mě hodně záleží na tématu 😉 ) Pokud se vám podaří vymyslet opravdu dobrý název, který opravdu souvisí s tématem, tak můžete v budoucnu těžit z lepší pozice ve vyhledávači, která vám zajistí větší návštěvnost webu.

Doména

Teď bude možná trochu zmatení. Na začátku jsem psal, že název webu a doménové jméno (dále doména) jsou dvě rozdílné věci a taky to platí, ale v dnešní době to je trochu jinak. Lidé si totiž díky Googlu, Facebooku, Seznamu a dalším velkým portálům zvykli na to, že název a doména jsou stejné. Pokud se na to podíváme z hlediska optimalizace webu pro vyhledávače, tak je vždy lepší, aby doména a název webu byl opravdu stejný.
Ovšem ne vždy to je možné, protože doména může být zabraná. V tom případě máte dvě možnosti. První možnost je použití jiné domény prvního řádu třeba .eu nebo .com. Ta druhá spočívá v úpravě názvu webu podle dostupnosti domény anebo v úpravě názvu domény. Mně osobně se tato věc stala, když jsem si zakládal svůj web. Doména maf.cz je zabraná. Po měsíci přemýšlení mě napadlo koupit si doménu imaf.cz a přejmenovat web na iMAF.cz. Využil jsem tedy název domény i jako název webu a to je dnes velmi běžná věc. U svého webu tímto názvem dávám i najevo, že se můj web/blog točí kolem Applu 😉 . Tím jsem splnil to, co jsem popisoval u názvu webu a paradoxně mi k tomu pomohlo to, že doména maf.cz je zabraná.

Když jsem před pár lety s webem začínal, tak začínající projekt měl vždy doménu třetího řádu a webhosting zdarma. Poté, co si našel návštěvníky/fanoušky, přešel na svou vlastní doménu a vlastní webhosting. Bylo to tím, že domény a webhostingy byly poměrné drahé. Dneska se dá koupit doména .cz za cca 150 ,- Kč s DPH na rok (v akci za méně) a kvalitní webhosting i za cca 30 ,- Kč s DPH za měsíc. Doména .eu je dokonce ještě levnější. Roční provoz webu se tedy pohybuje okolo 500 ,- Kč s DPH. Podle mě by měl dneska každý začínající projekt (který chce uspět) běžet již od začátku na své doméně a svém webhostingu, protože bude mít lepší pozici ve vyhledávači a kvalitnější přístup na stránky. Do budoucna se vyhnete i komplikacím s přesunem webu, protože změnou domény ztratíte již vybudovanou pozici ve vyhledávači a přesouvat data webu úplně sranda taky není 😉 .

Závěr

Měli byste si uvědomit, že vymýšlení názvu webu a domény opravdu není na jedno brdo a vše se musí promyslet. Opět zde platí, že cokoliv co vymyslíte, tak byste měli napsat do Googlu a zjistit, jestli to náhodou někdo nepoužívá. Pokud by někdo váš název používal, tak se nevzdávej a vymýšlejte dál, nebo jen upravte doménu. Nezapomeňte, že pokud upravíte doménu a budete používat stejný název jako někdo jiný, tak může docházet k pomatení návštěvníků, nebo vás budou obviňovat z toho, že jste jim ukradli jméno.
Doufám, že jsem vám řekl vše důležité a trochu vás usměrnil při tvorbě vašeho webu. Pokud máte nějaký dotaz, tak mě neváhejte kontaktovat a já vám rád pomůžu. V příštím díle si řekneme něco k redakčním systémům.

Mohlo by se vám líbit