10 myšlenek z Nikdy nejez sám

Jíte někdy sami? Já už čím dál míň díky knize o networkingu (cílené navazování vztahů), kterou napsal Keith Ferrazzi. Jelikož tato kniha je z nakladatelství Melvil, nebyla k sehnání v ostravských knihovnách. Naštěstí při vstupu na univerzitu jsem vstoupila i do univerzitní knihovny, kde už na mě čekala v jednom z regálů.

Bála jsem se, že to bude jen další tlachání o osobním rozvoji. (Znáte ty typické věty: „Plň si své sny, abys byl šťastný. Dělej věci na maximum…“ Takové to, co píšou v každé knížce tohoto typu, nic vám to nedá a již víte, co bude na další stránce.) Ale nakonec mě příjemně překvapila a připomněla mi spoustu věcí, které si běžně neuvědomuji.  A tady jsou:

  • Nehlídejte si příjmy a výdaje, protože neexistuje něco za něco. Snažte se stále a upřímně lidem pomáhat a lidé Vám budou zavázáni. První dávejte, než začnete přijímat.
  • Jednejte obratně s asistenty. Ferrazzi je nazývá strážci brány, protože ti plánují čas slavných osobností. Pokud se chcete k nějaké dostat, nejprve okouzlete strážce brány.
  • Plánujte svůj program tak, abyste byli s lidmi. Přes celý den se nám skýtá obrovské množství příležitostí, které můžeme využít k networkingu. Snídejte s přáteli, choďte cvičit s kolegy z práce, obědvejte s obchodními partnery. V průběhu dne děláme spoustu věcí sami, ale přitom ve skupině je to zábavnější. Prostě řečeno – Nikdy nejez sám.
nikdy-nejez-sam-obalka

Obálka knihy Nikdy nejez sám. Zdroj: https://www.melvil.cz/kniha-nikdy-nejez-sam/

  • Po setkání s novými lidmi je hned kontaktujte. Tak si vás lépe zapamatují a můžete si rovnou domluvit schůzku tváří v tvář.
  • Při telefonátech cizím lidem se odvolávejte na společné známé, mluvte málo a vždy uveďte, jakou budou mít ze spolupráce výhodu. Při domlouvání schůzky ukažte svou vstřícnost a přizpůsobte se jejich volnému času.
  • Základem je příprava, a proto před schůzkou si zjistěte veškeré informace o dané osobě. Není to špionství, naopak vyjádříte, že se o ni zajímáte a věnujete společné schůzce čas.
  • Seznamujte se s navazovači kontaktů. Lidé jako novináři, fundraiseři, politici, PR nebo lobbisté udržují obrovské sítě kontaktů. Díky nim se dostanete k dalším skvělým lidem.
  • Ťukejte, stále znovu a znovu. Takto Ferrazzi říká procesu připomínání se. Abychom si udrželi přátele a známé, musíme být s nimi stále v kontaktu. Dodává, že s přáteli je v kontaktu minimálně 1x za měsíc a do známostí šťouchne jednou za půl roku.
  • Buďte členem klubů. Skrze společný zájem si vždy kolem sebe udržíte velký okruh různorodých lidí.
  • Buďte přirození a sví. Mějte vyhraněný svůj názor, nepolevujte kvůli druhým ze svých hodnot a nezapomínejte na staré známé.

Cítíte se také, že už nikdy nebudete mít problém s networkingem? Knihu Nikdy nejez sám vřele doporučuji a teď hurá na zábavné procvičování. Zajdete si se mnou dneska na večeři?

Článek byl se souhlasem autorky přejat z jejího osobního blogu www.katerinavitkova.cz

Mohlo by se vám líbit