Personal branding: Najděte své hodnoty

Internet je všemocný nástroj. Díky vyhledávačům najdete snadno práci, díky sociálním sítím zpropagujete své podnikání nebo firmu, díky webovým stránkám máte snadný přístup k informacím. Vše na internetu může jít vidět. Tak proč ne vy? Udělejte ze sebe značku! Už nebudete muset hledat práci, googlovat si vás začnou ostatní.

Jak ale začít?

Nejdříve si musíme položit několik otázek:

Kdo jsme? Kam jdeme? Odkud jsme přišli?

Tyto otázky, ač vypadají velmi filosoficky, jsou velmi důležité. Když se budeme pravidelně ptát sami sebe, budeme putovat správným směrem bez zbytečného bloudění. Avšak odpovědět si na ně je velmi těžké. Ti, kteří vědí, kam jdou, dosáhnou dříve lepších výsledků. Vrcholoví sportovci už od útlého věku věděli, že chtějí být ve sportu dobří. Měli celé dětství na to, aby se ke svému snu dostali.

Možná již víte, co chcete dělat, možná stále hledáte. Nejdůležitější je jít od základů. Jaké jsou naše hodnoty?

  1. Vypište si všechny hodnoty, které jsou pro vás v životě důležité. (láska, pravda, rodina, peníze, kreativita…)
  2. Seřaďte je od nejdůležitějších po nejméně důležité. Vytvoříte si tak osobní žebříček hodnot, který zrcadlí, co je pro vás důležité a v čem nacházíte smysl.
serazeni-hodnot

Seřazení mých hodnot

Teď se od hodnot na chvíli vzdálíme a zamyslíme se, jaké činnosti v životě máme rádi. Jaké máme koníčky? Které činnosti nás baví v práci?

konicky-a-cinnosti

Moje koníčky a činnosti

  1. Znovu si na čistý papír vypište všechno, co vás baví. (vaření, cestování, čtení, …)
  2. Teď se na ně podívejte a napište si k nim, proč vás to baví. Můžete také dopsat, které momenty při práci vás baví. (Př. Baví mě vaření, protože mi pod rukama něco fyzického vzniká. Baví mě křížovky, protože hledám řešení. V práci mě baví komunikovat s lidmi…)
  3. Teď si papír rozdělte na 2 poloviny. Do jedné poloviny roztřídíte všechny činnosti a koníčky, které chcete dělat ve volném osobním čase. Na druhé se objeví veškeré činnosti a koníčky, které byste mohli dělat v rámci povolání nebo podnikání.
Volny-cas-a-prace

Rozdělení na volný čas a práci

Teď pojďme přemýšlet, co umíme, v čem jsme dobří. Dopište vaše silné stránky a dovednosti do tabulky. Odlište je jinou barvou. Pokud vám jde nějaká činnost, kterou už v tabulce máte, zakroužkujte jí.

Znovu si prohlédněte své výtvory. Už začínáte vidět svou cestu? Nyní budeme snít. Jak by vypadala ideální pozice pro nás? Kde chceme být za 20, 10, 5 let?

ja-za-10-let

Na velký papír nebo nástěnku si veškeré tyto sny vizualizujte. Nakreslete se, jak vykonáváte své vysněné povolání. V čem bude spočívat? Kteří lidé a věci vás budou obklopovat? Co budete umět?

Jelikož hodnoty jsou základ našeho jednání, dávají našim životům smysl a ovlivňují, jak moc budeme šťastní, popřemýšlejte, jestli naše vysněné povolání odpovídá našemu žebříčku hodnot.

Teď už víme alespoň částečné odpovědi na: Kdo jsme? Kam jdeme? Odkud jsme přišli? V dalším díle začneme již budovat naši osobní značku.

Mohlo by se vám líbit